Pas përplasjeve publike, Thaçi e Haradinaj bashkë te Nexhat Daci

Hënë, 15 October 2018 13:13

Hashim Thaçi e Ramush Haradinaj kanë shkuar sot në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovë në promovimin e librit “Lindja e Vështirë e Shtetësisë së Kosovës” të shkruar nga Nexhat Daci, i cili pas përfundimit të luftës në Kosovës, ishte njëri nga top-politikanët e vendit.

Kjo është paraqitja  e parë e tyre bashkë, në një event, që prej se u përplasën para disa ditësh në Marinë të Skënderajt për shkak të kufijve. Haradinaj e kishte sulmuar direkt Thacin gjatë një ceremonie rivarrimi në Marinë, ndërkohë që Thaci ia kishte kthyer sulmin në një konferencë për media në Prishtinë.

Por, që të dy sot janë parë në ASHAK, ku kreu i kësaj Akademie Nexhat Daci, dikur kryetar Kuvendi, ka promovuar një libër që ka për temë themelimin e shtetit të Kosovës.

Për këtë event, ka shkruar në Facebook, Kryeministri Haradinaj, i cili në vitin 2004 ishte bërë kryeministër vendi pikërisht për shkak të Nexhat Dacit, i cili kishte ndërmjetësuar koalicionin LDK-AAK.

“Zëri i intelektualëve gjithnjë ka qenë udhëzuesi më i mirë i rrugëtimit tonë përplot sfida deri në liri dhe shtetndërtim. Pata nderin të isha i pranishëm në promovimin e librit "Lindja e Vështirë e Shtetësisë së Kosovës" me autor, Akademikun dhe politikanin e shquar, Nexhat Daci. Vrojtimi i Akademik Dacit, si një politikan largpamës, për shtetkrijimin tonë, do t’u shërbejë brezave, si pikënisje për ta kuptuar më hollësisht historinë e re të Kosovës.RH” ka shkruar Haradinaj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të dielën, në 96-vjetorin e Shërbimit Pyjor, vjen për lexuesit libri që duhet të kemi në bibliotekë

Aktualitet

Të dielën, në 96-vjetorin e Shërbimit Pyjor, vjen për lexuesit libri që duhet të kemi në bibliotekë

Me datën 27 Janar është dita e Shërbimit Pyjor Shqiptar, më saktë 96 vjetori i këtij shërbimi.| Në këtë ditë të shënuar për shërbimin pyjor, vjen inaugurimi i botimit “Pyjet e...

Genc Deromemaj: Përvjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit, Bashkia e Vlorës e kthen në një festë të PS

Politikë

Genc Deromemaj: Përvjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit, Bashkia e Vlorës e kthen në një festë të PS

Kreu i degës së PD, Vlorë, Genc Deromemaj, ka reaguar sa i përket mënyrës skandaloze se si bashkia Vlorë përkujton Ismail Qemalin. Përmes një statusi në FB, Deromemaj thotë se...

100- vjetori/Ismail Qemali në letërsi dhe artet shqiptare

Kulturë

100- vjetori/Ismail Qemali në letërsi dhe artet shqiptare

Me rastin e 100-vjetorit te vdekjes se Ismail Qemalit, po botojme nje sere veprash artistike ku trajtohet figura madheshtore e plakut te Vlores qe shpalli Pavaresine dhe ngriti Falmutrin me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!