Serbia po përpiqet të verifikojë nëse Macron ka mbëshetur ndryshimin e kufijve

Premte, 12 October 2018 19:15

Një deklaratë e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Armeni, ku kreu i shtetit të Kosovës po merr pjesë në Samitin e Frankofonisë, ka nxitur reagimin e Beogradit. Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq ka thënë që Thaci duhet të ndalet të flas Preshevës, Medvegjës e Bujanovcit.

Ndërkohë mediat serbe të afërta me pushtetin në Beograd kanë kërkuar informata nga Ambasada e Francës në Serbi nëse janë të sakta deklaratat e Thacit se Macron ka mbështetur bashkimin e e  Preshevës, Medvegjës dhe Bujanvcit me Kosovë. Por, kjo përfaqësi diplomatike nuk ka dhëë një përgjigje të tillë.

E kryeministrja serbe ka kërkuar që Thaçi të mos flasë për Serbinë qendrore në mënyrë „ që të mund të sigurohet një kompromis afatgjatë në raportet ndërmjet  Beogradit e Prishtinës“.

Ndryshe Presidenti i Serbisë e ka shpallur të dështuar politikën e ndryshimit të kufijve duke thënë se ajo është kundërshtuar në arenën ndërkombëtare. Madje ai ka thënë se edhe populli serb do që kufiri Kosovë –Serbi të jetë në Jarinjë dhe Bërnjak.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident me vdekje në Shkodër

Aktualitet

Aksident me vdekje në Shkodër

Një aksident me vdekje ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Kryebushat, në aksin që lidh qytetin e Shkodrës me Bushatin. Viktimë e këtij aksidenti mësohet se ka qenë një grua, Shpresa...

Foto me kryq në ballë të universitetit, kush janë 10 pedagogët e Politeknikut që studentët kërkojnë vetting

Aktualitet

Foto me kryq në ballë të universitetit, kush janë 10 pedagogët e Politeknikut që studentët kërkojnë vetting

Ndërsa ka nisur marshimi i studentëve dhe i gjimnazistëve të Tiranës drejt Ministrisë së Arsimit, sot në ditën e shtatë të protestës, e cila do të jetë edhe më kulminantja...

Të burgosurit grek xhirojnë dhunën ndaj shqiptarit të dyshuar për vrasjen e studentes greke

Aktualitet

Të burgosurit grek xhirojnë dhunën ndaj shqiptarit të dyshuar për vrasjen e studentes greke

19-vjeçari shqiptar, Aleksandër Luca, që dyshohet se ka vrarë  studenten Eleni Topaludhi në Rodos ka rënë viktimë e rrahjes brenda burgut të Avlonës. Të burgosurit fillimisht filluan një sulm verbal me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!