Haradinaj kërkon votën e Samoa-s për në organizatat ndërkombëtare

Hënë, 24 September 2018 18:51

“Kosova është mirënjohëse që shteti i Samoa-s e njohu pavarësinë e vendi dhe tani vota e këtij shteti anëtare e OKB-së, është tejet e nevojshme, për fuqizimin ndërkombëtar të vendit”, kështu tha Kryeministri Ramush Haradinaj, pas takimit që zhvilloi me kryeministrin e Samoa-s, Susuga Tuilaepa Sailele Malielegaoi, gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Gjatë takimit kryeministri Haradinaj e ka njoftuar homologun Malielegaoi, për progresin e Kosovës që nga shpallja e pavarësisë më 2008 e deri më tani, për orientimin properëndimor dhe për rrugën e saj drejt integrimeve euroatlantike.

“Republika e Kosovës është e përkushtuar në rrugën e saj euroatlantike dhe për këtë është duke bashkëpunuar ngushtë me partnerët e saj ndërkombëtarë në shtimin e numrit të njohjeve, forcimin e subjektivitetit ndërkombëtar dhe anëtarësim në organizata të fuqishme ndërkombëtare”, tha kryeministri Haradinaj, duke kërkuar nga kryeministri Malielegaoi përkrahjen e tij dhe të shtetit të tij për shtimin e njohjeve për Kosovën dhe anëtarësimin në institucionet ndërkombëtare.

Më tej, kryeministri Haradinaj e ka njoftuar për zhvillimet politike në Kosovë dhe rajon, për zhvillimin ekonomik, sundimin e rendit dhe të ligjit dhe për aspekte tjera me rëndësi për vendin dhe qytetarët e saj.

Kryeministri Haradinaj ka thënë se Republika e Kosovës ka krijuar raporte të mira me shumë vende dhe në këtë drejtim, drejt fuqizimit të subjektivitetit ndërkombëtar është i mirëpritur edhe avancimi i raporteve bilaterale me Samoan.

Kryeministri i Samoa-s, Susuga Tuilaepa Sailele Malielegaoi, ka përgëzuar kryeministrin Haradinaj për arritjet e shtetit të Kosovës në këtë dekadë të pavarësisë, duke thënë se Samoa do të jetë përkrahëse e Kosovës për anëtarësim në organizata ndërkombëtare, duke shprehur përkushtimin e shtetit të tij që të forcojë edhe më shumë marrëdhëniet bilaterale mes dyja vendeve.

Pjesë e takimit ishte edhe Zëvendëskryeministri dhe ministër i Jashtëm, Behgjet Pacolli.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çfarë është Traktati i Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme ose INF?

Aktualitet

Çfarë është Traktati i Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme ose INF?

Presidenti Donald Trump është zotuar të tërhiqet nga një marrëveshje e rëndësishme e armëve nga periudha e Luftës së Ftohtë me Rusinë, duke akuzuar Moskën për shkelje të saj. Ja...

Takim Bolton-Putin për traktatin e raketave bërthamore

Globi

Takim Bolton-Putin për traktatin e raketave bërthamore

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, John Bolton takohet të martën në Moskë me presidentin Vladimir Putin për të shpjeguar se pse Presidenti Donald Trump do të nxjerrë Shtetet e Bashkuara...

Erdogan: Kashoggi, viktimë e një vrasjeje me paramendim

Aktualitet

Erdogan: Kashoggi, viktimë e një vrasjeje me paramendim

Presidenti turk Recep Taip Erdogan tha të martën se vrasja e gazetarit saudit Jamal Kgashogi ishte akt i paramenduar dhe se personat përgjegjës, përfshirë ata që dhanë urdhër për vrasjen...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!