Kuvendi i Kosovës shënon sot Ditën e Demokracisë

Premte, 14 September 2018 09:18

Kuvendi i Republikës së Kosovës sot shënon Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë, duke i hapur dyert për vizitorë.

Duke filluar në orën 9:30, qytetarë, studentë dhe nxënës do të vizitojnë ndërtesën e legjislativit të vendit dhe do të njihen me punën e përfaqësuesve të tyre të zgjedhur.
Për nder të kësaj dite, Kuvendi organizon aktiviteteve të ndryshme që e afirmojnë ndërtimin e demokracisë.
Sipas njoftimit për media, për shënimin e kësaj dite është paraparë kjo agjend:
09:30 Dyert e hapura të Kuvendit
10:00 Hapja – Mirëseardhje
Zenun Pajaziti, kryetar i Forumit për Transparencë Parlamentare
Fjalë rasti
Kadri Veseli, kryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës
10:10 Lansimi i Platformës me Profilet e Deputetëve në Ueb Faqen e Kuvendit dhe Faqes Zyrtare të Kuvendit në Facebook
Shqipe Pantina, anëtare e Forumit për Transparencë Parlamentare
Ismet Krasniqi, sekretar i Përgjithshëm i Kuvendit
10:15 Tryezë Diskutimi organizuar nga Grupi i Grave Deputete (GGD) dh NDI
“Demokracia në udhëkryq: si të ç’rrënjoset pabarazia gjinore në vendimmarrje”
10:30 Hapja e Panairit të Organizatave të Shoqërisë Civile
10:30 Aktivitetet tjera – njëkohësisht i Demokracisë (NDI)
Sesioni i pikturës me artistët e rinj me temën ‘Demokracia’ (NDI)
Pyetësor lidhur me kualitetin e arsimit në Kosovë (AGL/NDI)
Aktivitete mësimore përmes lojërave (DEMOS-TI)
Instalacione për SDG goals (UNDP)
12:15 Debat publik me deputete/ë dhe Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar (KDI)
16:00 Përmbyllja e aktiviteteve

Modifikuar më Premte, 14 September 2018 09:20

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Sport

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Kanë përfunduar sfidat e programuara për ditën e sotme në Ligën e Kombeve dhe rezultatet surprizë nuk kanë munguar. Uellsi është mposhtur në shtëpi nga skuadra e Danimarkës, e cila...

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Globi

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka mbikëqyrur testin e një arme taktike të teknologjisë së lartë në një qendër mbrojtëse, sipas medias shtetërore e Phenianit. Ajo shtoi se...

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Sport

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Kombëtarja e Shqipërisë U 21 mundi me rezultatin 2-0 Maltën në një ndeshje miqësore të luajtur në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet. Kjo sfidë ishte një test për trajnerin Alban...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!