Hashim Thaçi: Jo luftë, por konsensus

E mërkurë, 08 August 2018 11:40

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një konferencë për shtyp ka deklaruar prerë se synimi i tij nuk është ndryshimi i kufijve.

“Nuk do të ketë luftë vetëm konsensus. Synimi im nuk është ndryshimi i kufijve, por korrigjimi i tyre dhe bashkimi me Kosovën e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës. Kujtoj se vetëm nga Presheva janë larguar 12 mijë banorë. Po flasim për demarkacionin e 400 km kufij.”, tha Thaçi në konferencën për shtyp. Sipas tij kjo marrëveshje sjell mundësi të reja, dhe nuk duhet pasur frikë prej tyre.

“Marrëveshja për asosacionin në 2013 është shumë e qartë. Por pas 10 vitesh do të jetë shumë vonë për vendime në favor të qytetarëve”, tha ai.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lirohet nga burgu 12 orë pas ndalimit Flamur Avdyli, vëllai i kokës së grupit të Shijakut

Aktualitet

Lirohet nga burgu 12 orë pas ndalimit Flamur Avdyli, vëllai i kokës së grupit të Shijakut

Rreth 12 orë pas ndalimit është liruar nga Drejtoria e Policisë së Tiranës, Flamur Avdyli. Ai është vëllai i drejtuesit të grupit të Shijakut, Astrit Avdyli, i cili vijon që...

Hysaj mposht Behramin

Sport

Hysaj mposht Behramin

Kapiteni Valon Behrami ka luajtur deri në minutën e 68-të te Udinese që u mposht në shtëpi nga Napoli me rezultatin 3:0. Kjo ndeshje u zhvillua të shtunën dhe ishte e...

Vendet ku dënohet me burg tradhtia bashkëshortore?

Aktualitet

Vendet ku dënohet me burg tradhtia bashkëshortore?

Të tradhtosh bashkëshortin është ende e paligjshme në disa shtete. Shumica e shteteve tradhtinë bashkëshortore e përcaktojnë si akt mashtrimi, marrëdhënien seksuale mes një personi të martuar dhe një person...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!