Shkrimtarja franceze e romaneve policeske, Fred Vargas mori sot në Spanjë çmimin prestigjioz Princesha e Asturias për Letërsinë për veprën…
Nga Don Lush Gjergji Studimi burimor i Gjystina Cacaj-Shushka “Gruaja në veprën e Atë Anton Harapit”, i botuar nga Sh.B.…
“Çmimi Nobel në Letërsi, i aspiruar prej kohësh nga romancieri amerikan, Philip Roth, i cili vdiq dje, ishte kthyer në…
Edicioni i dytë i “Ekrani i Artit” vjen si një bashkëpunim i Art House me festivalin ndërkombëtar të filmit “Lo…
Është ndarë sot nga jeta në moshën 80 vjeçare Prof. Dr. Kolec Topalli, anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë.…
Philip Roth, kolosi i letërsisë amerikane, ka vdekur në moshën 85 vjeçare në Manhattan. Prej vitesh kandidat për Çmimin Nobel,…
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar dorëzoi pranë Ministrisë së Kulturës kërkesën për shpalljen e Teatrit Kombëtar dhe të Teatrit…
“Procedurat” një film nga Ergys Meta dhe Suela Bako në kinematë e Tiranës nga data 25 maj. “Procedurat” një prodhim…
Sot e nesër në Pejë po mbahet edicioni i 16-të Takimet Ndërkombëtare Letrare “Azem Shkreli” 2018, në të cilat janë…
hkrimtari Philip Roth, gjiganti i letërsisë amerikane, vdiq dje në moshën 85-vjeçare, sipas agjentit të tij, i cituar sot nga…
Shkrimtarja polake, Olga Tokarczuk fitoi çmimin ndërkombëtar “Man-Booker”, një vlerësim që shpërblen shkrimtarët, të cilët bazohen në ngjarje joreale, për…
”Urtësi e pashuar”, i cili po mbretëron ende në Vilën 31 është një udhëtim në kohë që nga shekulli i…

Lajmet e fundit

Veseli sot në Uashington, takime në Shtëpinë e Bardhë

Bota Shqiptare

Veseli sot në Uashington, takime në Shtëpinë e Bardhë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli do të qëndrojë sot në Uashington. Ai do të ketë aty takime me zyrtarë të lartë të shtetit amerikan. Veseli pritet të ketë takime...

FRESH dhe policia në aksion për të mposhtur protestën e studentëve në Gjirokastër

Aktualitet

FRESH dhe policia në aksion për të mposhtur protestën e studentëve në Gjirokastër

Studentët në Gjirokastër janë në ditën e tyre të dytë të protestës për plotësimin e kërkesave të tyre. Por megjithatë ata kanë hasur vështirësi për t’u organizuar. Së pari ishte policia...

Ambasadori amerikan: Qeveria t'i ndëshkojë zyrtarët e korruptuar

Globi

Ambasadori amerikan: Qeveria t'i ndëshkojë zyrtarët e korruptuar

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett, ka folur sot për çështjen e luftimit të korrupsionit, ndërsa ka thënë se nuk janë të mjaftueshme ligjet nëse ato nuk...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!