Artistët dhe pedagogët e arteve janë bërë bashkë në ekspozitën "Proçes”, që është e shpërndarë në tre galeri arti, FAB,…
Filmi “Delegacioni” u shfaq premierë në Kosovë  në Cineplexx. Filmi me skenar të Artan Minarollit dhe regji të Bujar Alimanit,…
Një mbrëmje të paharruar solli në skenën e Bukureshtit, Rumani, aktiviteti kushtuar 106 -vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë.  Emocionet shoqëruan…
“Emili” filmi me regji dhe skenar të Ajola Dajës ka përfunduar xhirimet. Historia e një dhune në familje, ky xhirim…
Më 1 dhjetor me fillim nga ora 20:00 në Teatrin Oda, rikthehet Eda Zari, për një koncert të radhës, shkruan…
Në të gjithë Shqipërinë pasuritë kulturore po vëzhgohen dhe mirëmbahen në mënyrë sistematike nga specialistët e Drejtorive Rajonale të Trashëgimisë…
“Kruja dhe Skënderbeu” titullohet ekspozita e çelur mesditën e sotme në Muzen Historik Kombëtar, në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të…
“At Sergi” nga Leon Tolstoy erdhi gjatë fundjavës për publikun në skenën e ”arTurbinës”. Vepra erdhi nën interpretimin e mrekullueshëm…
Është shuar në moshën 77-vjeçare Bernardo Bertolucci, një nga regjisorët më të shquar të kinemasë italiane dhe jo vetëm. Regjisori i…
Komedia “Këmbëzbathur në park” shkruar nga autori Neil Simon vjen premierë te “arTurbina” me regji nga Lorin Terezi. Aktiv në…
Bashkia Himarë, Muzeu Historik Kombëtar dhe Unioni i gazetarëve shqiptarë përkujtuandje, poetin, shkrimtarin dhe përkthyesin Petro Marko, në 105-vjetorin e…
Piktori i njohur Anastas Kostandini vjen për publikun me ekspozitën personale “Muzgje Arbërore”. Ekspozita hapet në qytetin e  Pogradecit me…

Lajmet e fundit

Veseli sot në Uashington, takime në Shtëpinë e Bardhë

Bota Shqiptare

Veseli sot në Uashington, takime në Shtëpinë e Bardhë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli do të qëndrojë sot në Uashington. Ai do të ketë aty takime me zyrtarë të lartë të shtetit amerikan. Veseli pritet të ketë takime...

Video dhe foto ekskluzive/ Tym në Portin e Durrësit

Aktualitet

Video dhe foto ekskluzive/ Tym në Portin e Durrësit

Në redaksinë e 55neës.al sapo kanë mbërritur një foto dhe një video, ku duket qartë se tymi ka mbuluar Portin e Durrësit. Ende nuk dihen detajet se çfarë ka ndodhur dhe...

Ambasadori amerikan: Qeveria t'i ndëshkojë zyrtarët e korruptuar

Globi

Ambasadori amerikan: Qeveria t'i ndëshkojë zyrtarët e korruptuar

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett, ka folur sot për çështjen e luftimit të korrupsionit, ndërsa ka thënë se nuk janë të mjaftueshme ligjet nëse ato nuk...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!