Nga Carly Silver Pavarësisht këshillave të klerit ndaj mbretërve dhe përfaqësuesve të aristokracisë, për të qenë seksualisht të përmbajtur dhe…
Krahas nxehjes globale, për të cilën, ka kohë që, bien kambanat e alarmit!----- Bajram Sefaj Që në fillim, një sqarim: në…
Poezi e shkruar nga Herman Hesse Sa çudi, të endesh në mjegull!E vetme çdo shkurre,I vetëm çdo gur.As drurët nuk…
Filmi artistik “Emili” ka nisur këto ditë xhirimet në Tiranë. Me skenar dhe regji nga Ajola Daja, filmi tregon një…
Në Manastir, me një akademi solemne, sot shënohet 22 Nëntori, Dita e Alfabetit Shqip, dhe 110-vjetori i Kongresit të Manastirit.…
Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ka qenë një figurë frymëzuese e shumë krijuesve letrarëve, skulptorëve të ndryshëm si dhe kompozitorëve në periudha…
“Streha mes Reve”, filmi i dytë me metrazh të gjatë i skenaristit dhe regjisorit shqiptar Robert Budina, do të ketë…
Shkrimtari George Bernard Shaw më 18 nëntor të vitit 1926, refuzoi të pranojë paratë për Çmimin Nobel që kishte fituar.…
Belgjikë, simpozium shkencor  për nder të heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, në vitin jubilar të 550-vjetorit të vdekjes, organizuar…
Kryetari i Shoqatës së Botuesve Shqiptarë Petrit Ymeri jep alarmin për situatën e librit në Shqipëri. Ndonëse Panairi i 21-të…
Edicioni i parë i festivalit “Takimi i teatrit “Kadri Roshi”” në teatrin “Zihni Sako” në qytetin e Gjirokastrës përfundoi me…
Si një monument për jetën e Bubulina Lajçit, autori Çun Lajçi ka shtrirë kujtimet e tij në librin që promovoi…

Lajmet e fundit

Veseli sot në Uashington, takime në Shtëpinë e Bardhë

Bota Shqiptare

Veseli sot në Uashington, takime në Shtëpinë e Bardhë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli do të qëndrojë sot në Uashington. Ai do të ketë aty takime me zyrtarë të lartë të shtetit amerikan. Veseli pritet të ketë takime...

FRESH dhe policia në aksion për të mposhtur protestën e studentëve në Gjirokastër

Aktualitet

FRESH dhe policia në aksion për të mposhtur protestën e studentëve në Gjirokastër

Studentët në Gjirokastër janë në ditën e tyre të dytë të protestës për plotësimin e kërkesave të tyre. Por megjithatë ata kanë hasur vështirësi për t’u organizuar. Së pari ishte policia...

Ambasadori amerikan: Qeveria t'i ndëshkojë zyrtarët e korruptuar

Globi

Ambasadori amerikan: Qeveria t'i ndëshkojë zyrtarët e korruptuar

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett, ka folur sot për çështjen e luftimit të korrupsionit, ndërsa ka thënë se nuk janë të mjaftueshme ligjet nëse ato nuk...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!