Letra e poetit francez Charles Baudelaire, në të cilën njoftonte se do të tentonte ta vriste veten, është shitur për…
Qendra Kulturore “Lasgush Poradeci” po i nënshtrohet një rikonstruksioni të pjesshëm, për ti dhënë zgjidhje vetëm disa prej problematikave më…
Çdo e keqe e ka një të mire. Edhe për Ministren e Kulturës Mirela Kumbaro, sharja e paska një të…
Nëntori 2018 do të shënojë një ngjarje të madhe për historinë e kinematografisë shqiptare. Instituti Danez i Filmit (Danish Film…
Muzeu i Artit Oriental “Bratko” 15 vite më parë erdhi si një atraksion i shtuar për qytetin e Korçës. Një…
Festivali ‘Rolling Film’, këtë vit do të ketë edicionin e 5-të të tij dhe gjatë tri ditëve do të sjellë…
Sinklair Lewis më 5 nëntor të vitit 1930, fiton Çmimin Nobel në Letërsi, duke u bërë shkrimtari i parë nga…
Dekani i Fakultetit të Arteve të Bukura, Ardian Isufi rrëfen Ekspozitën Ndërkombëtare “Onufri” si një aktivitet të lënë “jetim”. Ai…
Kryeveprat më të mëdha letrare kanë pasur si protagoniste dashurinë. Lumenj ndjenjash janë derdhur, duke bërë të rrjedhin fjalë të…
 “Pika trëndafil” është romani i parë shkencor i Mimoza Hafizit. Jo vetëm një politikane e njohur, por një studiuese e…
Këngëtarja me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa, ka fituar tre trofe në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Los 40 Music…
Ambasadori i Rumanisë në Tiranë, Mircea Perpelea promovoi sot në Fier, librin e tij “Duke ardhur në Shqipëri, në Europë… nga…

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Kuriozitete

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët kanë votuar për ndryshim dhe një sistem të ri që...

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Aktualitet

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Librazhd – Elbasan. Aksidenti ka ndodhur pranë lokalit të njohur me emrin “Zeneli”. Ka qenë një autobus që është përplasur me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!