Filmi dokumentar “Light” (Dritë), i realizuar nga regjisoret Yllka Gjollesha dhe Suela Bako u shfaq në TIFF 2018. Dy artistet,…
Mozaikët e Vilës Athinase, mes të cilëve edhe i famshmi Mozaik i Akilit do të jenë të hapur vitin e…
Pas më shumë se 46 vitesh nga xhirimi, më në fund filmi dokumentar “Amazing Grace” i Aretha Franklin do të…
Festivali i 28-të i filmit europiano-lindor filloi të martën në qytetin gjerman Cottbus dhe ka si tematikë dialogun politik në…
Askush nuk i merr seriozisht deklarimet e ministres së Kulturës. Gafa e fundit është, ndoshta, e vetmja herë që duhet…
Ekzistojnë shumë mësime të cilat i mësojm përgjatë jetës. Nganjëherë dëshiroj që disa prej tyre t’i kisha mësuar më herët.…
Në galerinë e artit FAB ekspozita "Nëntori 21" u çel me punët e 25 artistëve. Emra të njohur të artit…
Tenori Saimir Pirgu aktualisht është duke bërë një karrierë shumë të mirë, gjë që atë e ngrit në piedestalin më…
Ema Andrea nderohet me një tjetër trofe. Pos çmimit si aktorja më e mirë e FIAT Festivalit Internacional Alternativ të…
Këto janë disa thënie të veçanta nga këngëtarja Dua Lipa që për një kohë shumë të shkurtër është shndërruar në…
Letra e poetit francez Charles Baudelaire, në të cilën njoftonte se do të tentonte ta vriste veten, është shitur për…
Qendra Kulturore “Lasgush Poradeci” po i nënshtrohet një rikonstruksioni të pjesshëm, për ti dhënë zgjidhje vetëm disa prej problematikave më…

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Kuriozitete

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët kanë votuar për ndryshim dhe një sistem të ri që...

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Aktualitet

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Librazhd – Elbasan. Aksidenti ka ndodhur pranë lokalit të njohur me emrin “Zeneli”. Ka qenë një autobus që është përplasur me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!