Reagimi i Aleancës për Teatrin, kundër projektligjit që parashikon prishjen e godinës, do të përshkallëzohet. E premtja e ardhshme, është…
Nuk ka më asnjë dyshim se Edi Rama nuk qeveris për shqiptarët e zgjedhësit e tij, por për një grup…
“Netët Korçare të Poezisë” bashkuan 30 poetë nga Shqipëria dhe vendet e rajonit. Pas dy mbrëmjeve poetike, ku janë prezantuar…
Universiteti-Johannes Gutenberg Mainz në Gjermani ka nderuar violinisten dhe docenten Ervis Gega Dodi me çmimin më të lartë për mësimdhënësit…
Yjet femërore të Hollivudit bëhen bashkë në një film të vetëm. “Ocean’s 8”, super-komedia e verës sjell brenda një historie,…
Regjisor dhe kompozitor i mirënjohur, personalitetet e TVSH, Osman Mula, “Mjeshtër i Madh” , me një kontribut të madh në…
Në edicionin e V të manifestimit kulturor “Lidhja na bashkon”, që u mbajt më 10 qershor 2018, në 140 vjetorin…
Nga Anton Çefa Apologjia hapet me prezentimin e autorit me këto fjalë: “Gjergj Kastrioti – Epirotas, i quajtur zakonisht Skënderbe,…
Monodrama "Mbretëresha" me aktoren e njohur Justina Aliaj në skenën e Teatrit Kombëtar përcolli emocione. Vepra shkruar nga Rexhep Qosja…
Ministerja e Kultures Mirela Kumbaro, nëse nuk ka forcë të mbrojë artistët e të dalë kundër shembjes së Teatrit Kombëtar,…

Lajmet e fundit

Taksa në Rrugën e Kombit, qeveria nuk përcakton përjashtime për invalidët në Kukës

Aktualitet

Taksa në Rrugën e Kombit, qeveria nuk përcakton përjashtime për invalidët në Kukës

Paketa lehtësuese për lëvizjen në Rrugën e Kombit e bërë publike nga Qeveria më 22 qershor nuk parashikon asgjë në lidhje me invalidët. Neni 16 i statusit të Invalidit, e përjashton...

Mbërrin i nxehti afrikan në Shqipëri, ja kur do ulen temperaturat

Aktualitet

Mbërrin i nxehti afrikan në Shqipëri, ja kur do ulen temperaturat

Shqipëria do të përfshihet nga vala e të nxehtit. Sipas METEOALB, kjo fundjavë pritet të jetë përvëluese. Shqipëria do mbetet në periferi të valës së të nxehtit Afrikan, e cila gjatë...

Ku shkojnë mineralet shqiptare?

Aktualitet

Ku shkojnë mineralet shqiptare?

Gjatë vitit 2018 eksportet drejt Spanjës nga Shqipëria kanë pësuar një dyfishim të vlerave për gjashtëmujorin e parë. Po ta krahasojmë me periudhën Janar-Qershor të vitit të kaluar duket qartë se...