Drama “At Sergi” mbrëmë shënoi premierën në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Vepra e shkruar nga Tolstoi me regji nga Fatos…
Komedia “Kopraci” vepër e Molierit me regji nga Dhimitër Orgocka vjen premierë për publikun mbrëmjen e datës 1 dhjetor në…
Ajo është një artiste e veçantë e cila shpesh ka besuar në superioritetin e gjinisë mashkullore. Nuk e ka të…
Sapo ka përfunduar me sukses premiera botërore e filmit “Streha mes reve” e regjisorit Robert Budina Premiera botërore e këtij…
100 vjet pas vdekjes së Carit të fundit, Nikolla II dhe anëtarërve të familjes së tij, historiani dhe shkrimtari i…
Në fshatin Llakatund të Vlorës janë rivarrosur eshtrat e Syrja Bej Vlorës. Personalitiet i Syrja Bej Vlorës, u nderua me…
Istref  Haxhillari Ishte shtatori i largët 1968, viti i kremtimit të pesëqind vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, kur djaloshi pogradecar,…
Drejtori i kësaj shkolle, Kastriot Sada ka treguar për KosovaPress se ky koncert realizohet fal nxënësve të kësaj shkolle.Shkolla e…
Krijuesi i “SpongeBob SquarePants”, Stephen Hillenburg ka vdekur në moshën 57 vjeçare. Lajmi u konfirmua nga Nickelodeon, që ka transmetuar…
Në 1982, Teatri Popullor ngjiti në skenë dramën “Udha e flamurit”, kushtuar shpalljes së pavarësisë më 28 nëntor 1912. Autorë:…
Akademia e Studimeve Albanologjike organizon edicionin e IX të veprimtarive “Ditët e Albanologjisë”. Këto veprimtari do të zhvillohen në datat…
Muzeu i Kastriotëve në Sinë, investim i sapo përfunduar nga Ministria e Kulturës, ka nisur të organizojë aktivitetet e para…

Lajmet e fundit

Babai i Ibrahim Bashës: Djalin ma vranë me snajper, shteti hesht!

Aktualitet

Babai i Ibrahim Bashës: Djalin ma vranë me snajper, shteti hesht!

Në një video, pak muaj përpara se të ndahej nga jeta, Ibrahim Basha shihet duke bërë stërvitje. Ai kishte marrë pjesë në disa misione në Afganistan me trupat ushatarake, ishte...

Ndalet koha në kopshtin e Prrenjasit, kushtet si para vitit 1990

Aktualitet

Ndalet koha në kopshtin e Prrenjasit, kushtet si para vitit 1990

Kamera e emisionit BOOM ka shkuar në qytetin e vogël të Prrenjasit, për të parë kushtet e kopshtit publik të këtij qyteti. Aty duket sikur koha ka ndaluar, pasi kushtet janë...

Kate Middleton tregon vështirësitë e të qenurit nënë

Lifestyle

Kate Middleton tregon vështirësitë e të qenurit nënë

Kate Middleton ka treguar së fundmi vështirësitë e të qenurit nënë. Dukesha është nënë e tre fëmijëve dhe ka ndarë me të gjithë, sfidat e të qenurit prind. “Është shumë e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!