Në moshën 75 vjeçare Isabel Allende një nga autoret më të lexuara në gjuhën spanjolle në botë, vazhdon të luftojë…
Bashkia Shkodër në bashkëpunim me “Water Sports on the Lake”, organizoi sot aktivitetin “Dita e Liqenit”, ku morën pjesë të…
Filmi i regjisores Lendita Zeqiraj, “Gardhi” u shfaq mbrëmjen e djeshme të premierës botërore në “Palm Springs International Short Film…
Në MoMA – Muzeun e Artit Modern të New Yorkut, prej 15 korrik 2018 deri më 13 Janar 2019 do…
Komuna e Prishtinës ka nënshkruar Memorandum të Mirëkuptimit me Fonacionin “Ibrahim Kodra”, me qëllim të themelimit, zhvillimit dhe promovimit të…
30 vjet më parë, u shua në vilën e saj, nga një atak kardiak, në moshën 68-vjeçare, aktorja e shquar…
Debati për shembjen e Teatrit Kombëtar vijon mes artistëve të cilët janë ndarë në kampe të ndryshme. Por gjatë ditës…
Sikurse ka ndodhur edhe më herët, me problemet e shumta që ka vendi ynë, edhe kësaj here Vllahutin e faktori…
Në tre libra të përkthyer rishtas, autori më i njohur i Shqipërisë tregon atë që ai e quan “funksioni themelor…
Këngëtarja popullore, Fatime Sokoli radhitet ndër emrat më të njohur dhe më meritorë të interpretimet të këngëve të zhanreve të…

Lajmet e fundit

Taksa në Rrugën e Kombit, qeveria nuk përcakton përjashtime për invalidët në Kukës

Aktualitet

Taksa në Rrugën e Kombit, qeveria nuk përcakton përjashtime për invalidët në Kukës

Paketa lehtësuese për lëvizjen në Rrugën e Kombit e bërë publike nga Qeveria më 22 qershor nuk parashikon asgjë në lidhje me invalidët. Neni 16 i statusit të Invalidit, e përjashton...

Mbërrin i nxehti afrikan në Shqipëri, ja kur do ulen temperaturat

Aktualitet

Mbërrin i nxehti afrikan në Shqipëri, ja kur do ulen temperaturat

Shqipëria do të përfshihet nga vala e të nxehtit. Sipas METEOALB, kjo fundjavë pritet të jetë përvëluese. Shqipëria do mbetet në periferi të valës së të nxehtit Afrikan, e cila gjatë...

Ku shkojnë mineralet shqiptare?

Aktualitet

Ku shkojnë mineralet shqiptare?

Gjatë vitit 2018 eksportet drejt Spanjës nga Shqipëria kanë pësuar një dyfishim të vlerave për gjashtëmujorin e parë. Po ta krahasojmë me periudhën Janar-Qershor të vitit të kaluar duket qartë se...