Dokumentohet për herë të parë “Katalogu i Objekteve të Humbura 1990 – 2016”

E Enjte, 17 May 2018 20:17

Për herë parë dokumentohen në një punë serioze dhe përpjekje titanike, objektet e humbura të trashëgimisë në Shqipëri.

Qendra Kombëtare e Inventarizimit të Pasurive Kulturore ka përgatitur botimin “Katalogu i Objekteve të Humbura 1990 – 2016 të deklaruara të humbura nga Institucionet e Trashëgimisë Kulturore në Republikën e Shqipërisë”.

Inventarit të pasurive kulturore që ruhen në fondet e Institucioneve publike në Republikën e Shqipërisë dhe të denoncuar prej tyre i mungojnë rreth 2249 objekte. Ritheksojmë, se ky është në total numri i deklaruar nga institucionet por jo numri real i tyre.

Janë me mijëra objekte të humbura, shumica prej të cilave përtej kufijve dhe është mjaft e vështirë, pothuajse e pamundur identifikimi i tyre sepse nga institucionet përkatëse ruhen vetëm listat e objekteve të vjedhura, dhe vetëm për një pjesë të tyre foto të objekteve.

Me publikimin e këtij katalogu i cili përmbledh në një antologji imazhesh dhe të dhënash, objekte të trashëgimisë kulturore të deklaruara të humbura nga institucionet publike.

y5

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ndarja nga jeta e kreut të OKB-së, reagon politikani shqiptar: Do ta kujtojmë përherë njeriun që mbështeti kauzën tonë!

Politikë

Ndarja nga jeta e kreut të OKB-së, reagon politikani shqiptar: Do ta kujtojmë përherë njeriun që mbështeti kauzën tonë!

Është ndarë nga jeta në moshën 80-vjeçare ish-kreu i OKB-së Kofi Anan. Lajmi u bë i ditur nga BBC. Pas këtij lajmi ka reaguar kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj i cili...

Ishte shpallur në kërkim për “vjedhje me dhunë”, arrestohet 28-vjeçari në Tepelenë

Aktualitet

Ishte shpallur në kërkim për “vjedhje me dhunë”, arrestohet 28-vjeçari në Tepelenë

Një 28-vjeçar nga Tepelena ka rënë në prangat e policisë së Vlorës, pasi ishte dënuar me 6 vite burg për “Vjedhje me dhunë e kryer në bashkëpunim”. Juljan Islamaj, 28 vjeç...

Rritet bilanci i viktimave nga musonet në Indi, 1000 vetë humbën jetën

Globi

Rritet bilanci i viktimave nga musonet në Indi, 1000 vetë humbën jetën

Situata në Indi ka marrë përmasa dramatike. Me mijëra vetë kanë mbetur të bllokuar në shtetin jugor të Keralas, ku përmbytjet e furishme kanë marrë 324 jetë njerëzish. Në përpjekjet e...