Bëhen publike nominimet e Bafta Film Awards 2019

E mërkurë, 09 Janar 2019 15:44

Është publikuar lista e plotë e të nominurave për çmimet British Academy Film Awards.

Nominimet u njoftuan në Londër sot (9 janar).

Ndërsa ceremonia e ndarjes së çmimeve do zhvillohet më 10 shkurt, transmeton oranews.

Best film

BlackkKlansman

The Favourite

Green Book

Roma

A Star Is Born

Outstanding British film

Beast

Bohemian Rhapsody

The Favourite

McQueen

Stan & Ollie

You Were Never Really Here

Leading actor

Bradley Cooper – A Star Is Born

Christian Bale – Vice

Rami Malek – Bohemian Rhapsody

Steve Coogan – Stan & Ollie

Viggo Mortensen – Green Book

Leading actress

Glenn Close The Wife

Lady Gaga – A Star Is Born

Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

Olivia Colman – The Favourite

Viola Davis – Widows

Supporting actor

Adam Driver – BlackkKlansman

Mahershala Ali – Green Book

Richard E Grant

Sam Rockwell – Vice

Timothee Chalamet – Beautiful Boy

Supporting actress

Amy Adams – Vice

Claire Foy – First Man

Emma Stone – The Favourite

Margot Robbie – Mary Queen of Scots

Rachel Weisz – The Favourite

Director

Spike Lee – BlacKkKlansman

Paweł Pawlikowski – Cold War

Yorgos Lanthimos – The Favourite

Alfonso Cuaron – Roma

Bradley Cooper – A Star Is Born

EE Rising Star Award (voted for by the public)

Jessie Buckley

Cynthia Erivo

Barry Keoghan

Lakeith Stanfield

Letitia Wright

Outstanding debut by a British writer, director or producer

Apostasy – Daniel Kokotajlo (writer/director)

Beast – Michael Pearce (writer/director), Lauren Dark (producer)

A Cambodian Spring – Chris Kelly (writer/director/producer)

Pili – Leanne Welham (writer/director), Sophie Harman (producer)

Ray & Liz – Richard Billingham (writer/director), Jacqui Davies (producer)

Film not in the English language

Capernaum

Cold War

Dogman

Roma

Shoplifters

Documentary

Free Solo

McQueen

RBG

They Shall Not Grow Old

Three Identical Strangers

Animated film

Incredibles 2

Isle of Dogs

Spider-Man: Into The Spider-Verse

Original screenplay

Cold War

The Favourite

Green Book

Roma

Vice

Adapted screenplay

BlacKkKlansman

Can You Ever Forgive Me?

First Man

If Beale Street Could Talk

A Star Is Born

Original music

BlackkKlansman

If Beale Street Could Talk

Isle of Dogs

Mary Poppins Returns

A Star Is Born

Cinematography

Bohemian Rhapsody

Cold War

The Favourite

First Man

Roma

Costume design

The Ballad of Buster Scruggs

Bohemian Rhapsody

The Favourite

Mary Poppins Returns

Mary Queen of Scots

Editing

Bohemian Rhapsody

The Favourite

First Man

Roma

Vice

Production design

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

The Favourite

First Man

Mary Poppins Returns

Roma

Make-up and hair

Bohemian Rhapsody

The Favourite

Mary Queen of Scots

Stan & Ollie

Vice

Sound

Bohemian Rhapsody

First Man

Mission: Impossible – Fallout

A Quiet Place

A Star Is Born

Special visual effects

Avengers: Infinity War

Black Panther

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

First Man

Ready Player One

British short film

73 Cows

Bachelor

The Blue Door

The Field

Wale

British short animation

I’m OK

Marfa

Roughhouse

Outstanding contribution to British cinema

Stephen Woolley and Elizabeth Karlsen.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Aktualitet

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Dy shqiptarë janë ndaluar në aeroportin e Berlinit në Gjermani pasi nuk kishin leje qëndrimi në këtë shtet, ndërsa bashkë me to janë arrestuar edhe një turk dhe një shtetas...

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!