Hashim Thaçi në Paris në promovim e biografisë së tij

Premte, 09 November 2018 14:10

Presidenti Hashim Thaçi e sheh të mundshme arritjen e marrëveshjes përfundimtare me Serbinë.

Thaçi, pas takimit me presidentin Vuçiq, tashmë ka mbërritur në Paris nga Brukseli, ku ka thënë se sheh dritë në fund të tunelit dhe ka thënë se pret arritjen e marrëveshjes pavarësisht vështirësive.  “Cila është alternativa përpos paqes dhe marrëveshjes me Serbinë? Lufta, tragjedia, mirëkuptimi, marrëveshja, apo ndërtimi i një muri mes Kosovës e Serbisë përgjatë kufirit?,” ka pyetur Thaçi, që ka marrë pjesë në promovimin e librit të Jacques Baudouin, ish-këshilltar i ish-Ministrit të Punëve të Jashtme të Francës, Bernard Kouchner. Thaçi ka shtuar se pavarësisht pengesave e vështirësive, ai mbetet i përkushtuar në këtë proces. Me arritjen e marrëveshjes, përveç njohjes nga Serbia, presidenti Thaçi tha se presin që edhe 5 vendet e BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën ta bëjnë një gjë të tillë, të hiqet vetoja ruse kur të aplikohet për anëtarësim në OKB si dhe në shaka i ka thënë ish-kryeadministratorit Kouchner, zëvendësimin e rezolutës 1244.

Përndryshe Thaçi e Vuçiq, pritet të takohen të dielën në kuadër të ceremonisë për shënimin e Ditës së Armëpushimit të Parë në Luftën e Parë Botërore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të dielën, në 96-vjetorin e Shërbimit Pyjor, vjen për lexuesit libri që duhet të kemi në bibliotekë

Aktualitet

Të dielën, në 96-vjetorin e Shërbimit Pyjor, vjen për lexuesit libri që duhet të kemi në bibliotekë

Me datën 27 Janar është dita e Shërbimit Pyjor Shqiptar, më saktë 96 vjetori i këtij shërbimi.| Në këtë ditë të shënuar për shërbimin pyjor, vjen inaugurimi i botimit “Pyjet e...

Genc Deromemaj: Përvjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit, Bashkia e Vlorës e kthen në një festë të PS

Politikë

Genc Deromemaj: Përvjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit, Bashkia e Vlorës e kthen në një festë të PS

Kreu i degës së PD, Vlorë, Genc Deromemaj, ka reaguar sa i përket mënyrës skandaloze se si bashkia Vlorë përkujton Ismail Qemalin. Përmes një statusi në FB, Deromemaj thotë se...

100- vjetori/Ismail Qemali në letërsi dhe artet shqiptare

Kulturë

100- vjetori/Ismail Qemali në letërsi dhe artet shqiptare

Me rastin e 100-vjetorit te vdekjes se Ismail Qemalit, po botojme nje sere veprash artistike ku trajtohet figura madheshtore e plakut te Vlores qe shpalli Pavaresine dhe ngriti Falmutrin me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!