Apoloni, rikthehen vizitat në “Vilën e Athinasë”

Premte, 09 November 2018 08:55

Mozaiku i Vilës së Athinasë është një aset brenda parkut arkeologjik të qytetit antik të Apolonisë, ende i pa studiuar. I përket periudhës helenistike të shekullit të III-të para krishtit dhe është i dominuar nga figura gjometrike dhe floreale. Monumenti i “ Vilës së Athinasë” është zbuluar nga një ekspeditë ruso- shqiptare, zhvilluar në vitet 1958- 1960, por prej 20 vitesh ka qenë i mbyllur, dhe vetëm së fundmi ai është hapur dhe specialistet e vlerësojnë të viziueshëm. Apolonia, themeluar rreth fillimit të shek të IV p.e.s., pas Dyrrahut, ishte qyteti më i rëndësishëm në pellgun e Adriatikut, ndaj dhe zgjon gjithnjë interes për t’u vizituar. Por për ata që e kanë të pamundur t’a vizitojnë fizikisht Apoloninë, nëpër këtë park të rëndësishëm arkeologjik, gjithsekush, shumë shpejt mund të bëjë një tur virtual.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Sport

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Skocia e ka mbyllur 2-0 përballjen në Loro Boriçi përballë Shqipërisë. Në minutën e 45’ ishte Fletcher ai i cili mposhti nga pika e bardhë e penalltisë portierin.

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Sport

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Përfaqësuesja kosovare e futbollit dominoi totalisht në transfertën e mbyllur 0-5 në Valeta kundër Maltës, në një ndeshje që i dha 3 pikë të rëndësishme në Ligën e Kombeve. Përballja në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!