“Nadar”, ekspozita e mjeshtrit francez tërheq publikun shkodran

E Enjte, 11 October 2018 16:36

Ekspozita fotografike “Nadar-n Mes rregullave dhe tekave” e mjeshtrit të fotografisë franceze Nadar e kuruar nga Michel Poivert, solli në Shkodër studion fotografike më prestigjioze e Francës të fund shekullit XIX dhe fillim shekullit XX. Ekspozita ka ngjallur interes të madh tek qytetarët shkodranë, të cilët e kanë vizituar atë që në momentin zyrtar të hapjes dhe në vazhdim. Në çeljen e ekspozitës ishte e pranishme edhe ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, kryetarja e bashkisë, Voltana Ademi, njerëz të njohur të artit në Shkodër, artdashës, etj. Ekspozita erdhi në Muzeun Marubi me një përzgjedhje unike imazhesh nga atelieri Nadar, që na tregon se si portreti klasik i “burrave të mëdhenj” të shekullit XIX, i shpikur nga Félix, i la vend suksesit të fotografisë së aktorëve të teatrit të fotografuar nga i biri Paul në fillim të shekullit XX.  Kjo ekspozitë u çel si një bashkëpunim me Muzeun e Fotografisë Jeu de Paume në Paris, Médiathèque de l’architecture et du patrimoine, Ministrinë e Kulturës të Shqipërisë dhe Francës me mbështetjen e Ambasadës së Francës në Tiranë dhe Muzeun Kombëtar të Fotografisë “Marubi”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident me vdekje në Shkodër

Aktualitet

Aksident me vdekje në Shkodër

Një aksident me vdekje ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Kryebushat, në aksin që lidh qytetin e Shkodrës me Bushatin. Viktimë e këtij aksidenti mësohet se ka qenë një grua, Shpresa...

Foto me kryq në ballë të universitetit, kush janë 10 pedagogët e Politeknikut që studentët kërkojnë vetting

Aktualitet

Foto me kryq në ballë të universitetit, kush janë 10 pedagogët e Politeknikut që studentët kërkojnë vetting

Ndërsa ka nisur marshimi i studentëve dhe i gjimnazistëve të Tiranës drejt Ministrisë së Arsimit, sot në ditën e shtatë të protestës, e cila do të jetë edhe më kulminantja...

Të burgosurit grek xhirojnë dhunën ndaj shqiptarit të dyshuar për vrasjen e studentes greke

Aktualitet

Të burgosurit grek xhirojnë dhunën ndaj shqiptarit të dyshuar për vrasjen e studentes greke

19-vjeçari shqiptar, Aleksandër Luca, që dyshohet se ka vrarë  studenten Eleni Topaludhi në Rodos ka rënë viktimë e rrahjes brenda burgut të Avlonës. Të burgosurit fillimisht filluan një sulm verbal me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!