Dy vjet burg për protagonistin e skandalit të “Nobelit” në letërsi

Tuesday, 02 October 2018 10:57

Jean-Claude Arnault, njeriu në qendër të skandalit për abuzim seksual dhe përfitime të jashtëligjshme financiare që e la sivjet letërsinë pa çmimin “Nobel”, është dënuar për dhunim.

Në një verdikt unanim, Gjykata e Qarkut në Stokholm dënoi Arnault – bashkëshortin e anëtares së Akademisë Suedeze, që ndan çmimin më prestigjioz të letërsisë së botë – me dy vjet burgim, që është dënimi minimal, transmeton “Koha Ditore” raportimin e The Guardian.

Gjykatësja Gudrun Antemar ka thënë se ka pasur “dëshmi të mjaftueshme, shumica e të cilave deklarata gjatë gjykimit nga pjesa e dëmtuar dhe disa dëshmitarë” për të dënuar të pandehurin për një nga dy akuzat për dhunim për të cilat është akuzuar. Verdikti erdhi në fillim të javës së çmimeve “Nobel”, pak kohë pasi u nda ai për mjekësi.

Pas gjykimit me dyer të mbyllura, prokurorja publike, Christina Vogit, ka bërë thirrje që Arnault të dënohet me të paktën tre vjet burgim. Dënimi maksimal në Suedi për dhunim është gjashtë vjet.

Arnault, 72, një figurë me ndikim në skenën kulturore suedeze për shumë dekada u përball me akuzat se ai e ka detyruar një grua të kryente marrëdhënie seksuale në një apartament në Stokholm më 5 tetor të vitit 2011 dhe se e kishte dhunuar atë prapë më 2 dhjetor në të njëjtin apartament derisa ajo ishte në gjumë.

Në deklaratë, gjykata ka thënë se Arnault, i cili tërë kohën është krenuar se është “anëtari i 19-të” i akademisë është gjetur fajtor për akuzën e parë dhe i pafajshëm për të dytën. “Pala e dëmtuar është shpërblyer me kompensim”, shkruhet ndër të tjera në deklaratë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Lufta është paqe. Liria është skllavëri. Injoranca është fuqi”!

Kulturë

“Lufta është paqe. Liria është skllavëri. Injoranca është fuqi”!

Megjithëse George Orwell ka shkruar vetëm gjashtë romane, vepra e tij i ka dhënë një vend të merituar në majë të listave të shkrimtarëve më të mirë. Ndikimi i tij...

Rrugëtimi 100 vjeçar pas vdekjes, i Ismail Qemalit

Kulturë

Rrugëtimi 100 vjeçar pas vdekjes, i Ismail Qemalit

Në përkujtim të 100-vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit, Muzeu Historik Kombëtar do të organizojë një tryezë shkencore dhe do të hapë ekspozitën me titull “Rrugëtim – Ismail Qemali ndër...

George Clooney drejt divorcit? Bashkëshortja e tij ka marrë fëmijët dhe është larguar

Show-biz

George Clooney drejt divorcit? Bashkëshortja e tij ka marrë fëmijët dhe është larguar

Martesa e tyre katërvjeçare konsiderohet të jetë një nga më të qëndrushmet në showbiz. Por dje, raportet e bujshme pohuan se George dhe Amal Clooney janë në shkëmbinj. Martesa e tyre...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!