Dy vjet burg për protagonistin e skandalit të “Nobelit” në letërsi

Tuesday, 02 October 2018 10:57

Jean-Claude Arnault, njeriu në qendër të skandalit për abuzim seksual dhe përfitime të jashtëligjshme financiare që e la sivjet letërsinë pa çmimin “Nobel”, është dënuar për dhunim.

Në një verdikt unanim, Gjykata e Qarkut në Stokholm dënoi Arnault – bashkëshortin e anëtares së Akademisë Suedeze, që ndan çmimin më prestigjioz të letërsisë së botë – me dy vjet burgim, që është dënimi minimal, transmeton “Koha Ditore” raportimin e The Guardian.

Gjykatësja Gudrun Antemar ka thënë se ka pasur “dëshmi të mjaftueshme, shumica e të cilave deklarata gjatë gjykimit nga pjesa e dëmtuar dhe disa dëshmitarë” për të dënuar të pandehurin për një nga dy akuzat për dhunim për të cilat është akuzuar. Verdikti erdhi në fillim të javës së çmimeve “Nobel”, pak kohë pasi u nda ai për mjekësi.

Pas gjykimit me dyer të mbyllura, prokurorja publike, Christina Vogit, ka bërë thirrje që Arnault të dënohet me të paktën tre vjet burgim. Dënimi maksimal në Suedi për dhunim është gjashtë vjet.

Arnault, 72, një figurë me ndikim në skenën kulturore suedeze për shumë dekada u përball me akuzat se ai e ka detyruar një grua të kryente marrëdhënie seksuale në një apartament në Stokholm më 5 tetor të vitit 2011 dhe se e kishte dhunuar atë prapë më 2 dhjetor në të njëjtin apartament derisa ajo ishte në gjumë.

Në deklaratë, gjykata ka thënë se Arnault, i cili tërë kohën është krenuar se është “anëtari i 19-të” i akademisë është gjetur fajtor për akuzën e parë dhe i pafajshëm për të dytën. “Pala e dëmtuar është shpërblyer me kompensim”, shkruhet ndër të tjera në deklaratë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Sport

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Skocia e ka mbyllur 2-0 përballjen në Loro Boriçi përballë Shqipërisë. Në minutën e 45’ ishte Fletcher ai i cili mposhti nga pika e bardhë e penalltisë portierin.

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Sport

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Përfaqësuesja kosovare e futbollit dominoi totalisht në transfertën e mbyllur 0-5 në Valeta kundër Maltës, në një ndeshje që i dha 3 pikë të rëndësishme në Ligën e Kombeve. Përballja në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!