“Restaurimi i monumenteve të arkitekturës”, publikohet libri i Aleksandër Meksit

Tuesday, 02 October 2018 10:54

Instituti i Monumenteve të Kulturës ka publikuar së fundi librin e autorit Aleksandër Meksi ”Restaurimi i monumenteve të arkitekturës”.  Libri “Restaurimi i monumenteve të arkitekturës” është fryt i punës disavjeçare të prof. Aleksandër Meksit në fushën e restaurimin të monumenteve të arkitekturës në Shqipëri.

Shtimi i punimeve konservuese dhe restauruese, zgjerimi i problematikës së ndërhyrjeve që kryhen dhe i njohjes më të mirë të asaj që paraqet monumenti, e bën përherë e më të nevojshme paraqitjen tërësore të teorisë dhe praktikës së restaurimit të monumenteve të arkitekturës. Mbi bazën e tyre dhe të kërkimeve e diskutimeve të vazhdueshme, janë formuar një seri qëndrimesh teorike dhe zgjidhjesh praktike, të cilat kanë bërë të mundur hartimin e një botimi të tillë.

Libri në fjalë është një botim, i cili trajton me kujdes vendin e monumentit të arkitekturës në tërësinë e dëshmive kulturore të njerëzimit, shpjegimin e konservimit dhe restaurimit të monumenteve, klasifikimin e ndërhyrjeve, specifikat e restaurimit të gjinive të ndryshme të monumenteve si dhe aspektin teknik të këtyre ndërhyrjeve. Ai shërben si një udhërrëfyes shumë i mirë për specialistët, arkitektët, urbanistët, studentët, si dhe për lexuesit e interesuar rreth problematikave të kulturës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

George Clooney drejt divorcit? Bashkëshortja e tij ka marrë fëmijët dhe është larguar

Show-biz

George Clooney drejt divorcit? Bashkëshortja e tij ka marrë fëmijët dhe është larguar

Martesa e tyre katërvjeçare konsiderohet të jetë një nga më të qëndrushmet në showbiz. Por dje, raportet e bujshme pohuan se George dhe Amal Clooney janë në shkëmbinj. Martesa e tyre...

'Karteli kriminal i stomatologëve’

Aktualitet

'Karteli kriminal i stomatologëve’

Prej fillimit të 2019-s, klinikat dentare në vend janë të detyruara që të bazohen në listën e re me çmimet dysheme për shërbimet bazë që ofrojnë. Për një mbushje dhëmbi...

Paskemi dasmë: Martohen Fero dhe Arbenita Ismajli

Show-biz

Paskemi dasmë: Martohen Fero dhe Arbenita Ismajli

Disa javë më parë, reperi Fero dhe modelja Arbenita Ismajli u bënë kryefjala e mediave dhe çifti më i komentuar në rrjete sociale. Dedikimet e ëmbla për njëri-tjetrin e më...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!