Pajtim Statovci, shkrimtari i vitit në Helsinki

E mërkurë, 13 June 2018 17:17

Pajtim Statovci, 28 vjeçar, është zgjedhur shkrimtari i vitit në Helsinki, Finlandë. Statovcit për romanin e tij të veçantë “Macja ime Jugosllavia” iu dha çmimi për vitin 2014 nga “Helsingin Sanomien”, gazeta e përditshme dhe ndër më të vjetrat në Finlandë. Vepra e tij përkthyer deri më tani në 8 gjuhë të ndryshme. Për këtë është mbajtur një aktivitet, e ceremonia qendrore do të jetë premierë në vjeshtë në Teatrin Kombëtar në Helsinki. Romani i tij i dytë, “Zemra e Tiranës” është botuar në vitin 2016, e rëndit atë sërish të pestin për çmimin shkrimtari i vitit. Përzgjedhja është bërë nga një grup shkrimtarësh në Helsinki. Për Statovcin kanë shkruar edhe mediat e njohura në botë kohë më parë, duke e vlerësuar si shkrimtar që premton shumë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ndotja akustike në Tiranë, çdo vit 200 fëmijë ankohen për dëgjimin

Aktualitet

Ndotja akustike në Tiranë, çdo vit 200 fëmijë ankohen për dëgjimin

70 decibël ditën dhe 57 decibël natën, pra rreth 20 decibël më e lartë se standardet e Bashkimit Europian shkon norma e ndotjes akustike për Tiranën. 200 raste të reja të...

Kush ka thënë që femrat e shëndosha nuk janë seksi? Shikojeni këtë vajzë!

Lifestyle

Kush ka thënë që femrat e shëndosha nuk janë seksi? Shikojeni këtë vajzë!

Iskra Lawrence, edhe pse e shëndoshë, vazhdon të jetë një ndër modelet më të pëlqyera. Ajo nuk e ka fare kompleks peshën e saj, këtë e dëshmojnë fotografitë dhe videot e...

Mickoski: Zaev duhej t’u kërkojë falje të akuzuarve për 27 Prillin

Bota Shqiptare

Mickoski: Zaev duhej t’u kërkojë falje të akuzuarve për 27 Prillin

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, nuk tërhiqet nga qëndrimi partiak se referendumi për Marrëveshjen me Greqinë është i pasuksesshëm. Në lidhje me mundësinë për amnistim të të akuzuarve për dhunën...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!