Rama humb durimin, sulmon Presidentin para trupit diplomatik

E Enjte, 10 Janar 2019 18:50

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur të shfrytëzojë një pritje me trupin diplomatik për të sulmuar Presidentin e Republikës Ilir Meta për mosdekretimin nga ana e këtij të fundit të çunakut Çakaj në krye të diplomacisë shqiptare.
Pa asnjë argument logjik, Rama e cilëson mosdekretimin si një akt kundërshtimi politik. Rama harron se Posti i Ministrit të Jashtëm është i rendësishëm përsa i përket sigurisë kombëtare për shqiptarët brenda dhe jashtë vendit.
Nxitimi në emërim i këtij çunaku përbën një rrezik shumë të madh. Jo vetëm sepse do të duhet të ulet në tavolina të rëndësishme për të ardhmen e vendit tonë, në të cilat kuvendin e bëjnë njerëz me eksperiencë dhe me këllqet që ajo të dhuron ndër vite, por edhe se duhet të ishte një njeri me shumë ndikim dhe me njohuri.
Ndaj Gent Cakaj është një rrezik kombëtar në krye të Ministrisë së Punëve të Jashtme. Ai ishte vendosur aty edhe me rekomandimin e përfaqësuesve më të besuar të interesave serbe në shtetet tona shqiptare.
Puna e kryediplomatit nuk është punë partie. Ai duhet të përmbushur ato detyra që lidhen me interesa të sigurisë kombëtare, të integrimit evropian, të detyrimeve ndaj NATO-s dhe partnerëve strategjikë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Mësoni në sa vende mund të lëvizni pa vizë me pasaportën shqiptare (FOTO)

Aktualitet

Mësoni në sa vende mund të lëvizni pa vizë me pasaportën shqiptare (FOTO)

Sipas renditjes së Indeksit të Pasaportave Henley për 2019, Shqipëria renditet në vendin e 50-të të vendeve, pasaportat e të cilëve e bëjnë më të lehtë udhëtimin. Me një pasaportë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!