The New York Times: Studentët detyruan qeverinë të anulojë një pagesë të dyfishtë

E Enjte, 06 December 2018 18:13

"Qeveria shqiptare të mërkurën dha kërkesa nga studentët dhe anuloi një pagesë të dyfishtë për provime të përsëritura”. Kështu e nis artikullin e saj prestigjiozja amerikane The New York Times duke i bërë jehonë asaj që shumë nostalgjikëve ju kujtoi lëvizjen studentore të viteve 90.
Prestigjozja amerikane shkruan se mijëra studentë të universiteteve publike kanë bllokuar një rrugë kryesore në kryeqytet, Tiranë, duke protestuar përpara Ministrisë së Arsimit. “Ata thonë se do të bojkotojnë shkollën derisa kërkesat e tyre të pranohen. Protestat po zhvillohen edhe në qytete të tjera. Studentët duan të shkurtojnë gjysmën e pagesës vjetore prej 20,000 deri në 320,000 lekë ($ 180- $ 2,915). Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla njoftoi se pagesa e dyfishtë për provimet e përsëritura do të anullohej, por tha se qeveria nuk mund të bënte asgjë lidhur me tarifat” shkruan The New York Times.

Screenshot_1.jpg

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

Politikë

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

I pyetur për deklaratën e Ramës ditën e sotme në parlament ku u shpreh: “Protesta i dha një shuplakë qeverisë, një grusht opozitës dhe një dritë shprese shoqërisë”, ish-kryeministri Sali...

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Globi

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Policia franceze ka qëlluar për vdekje autorin e dyshuar të sulmit të së martës në Strasburg, ku 3 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën. Viktima është 29-vjeçari Cerif...

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Aktualitet

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Profesori i njohur Edmond Tupja i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, duke komentuar për protestën e studentëve, tha se situata ku ndodhet vendi është në tatëpjetë. Tupja: Sipas një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!