Gjirokastër, zbulohen gjurmët e një varri masiv të ish-të dënuarve politik

Hënë, 19 November 2018 10:25

Shoqata e ish - të dënuarve politike dyshon se gjurmët e një varri masiv janë zbuluar në Gjirokastër.

Bëhet fjalë për ekzistencën e një varri masiv në këmbët e kështjellës së qytetit, aty ku janë pushkatuar, vrarë dhe varrosur ish të dënuarit politit të diktaturës.

Ky mendohet se është një nga varret më të mëdhnj, pasi mendohet se janë groposuar me dhjetëra ish të dënuar politik, që kanë vuajtur dënimet në burgun e "7 penxhereve" në gjatë viteve 44-67.

Kryetari i Shoqatës Antikomuniste të të Përndjekurve Politikë Nebil Çika, ka bërë apel për vullnet politik me qëllim fillimin sa më parë të punës për gjetjen e eshtrave të ish të përndjekurve politik, të egzekutuar në burgun famëkeq të Gjirokastrës dhe groposur në një varr të vetëm masiv.

Kreu i PD në Gjirokaster, Roland Bejko tha se do t'i kërkohet bashkisë së qytetit që vendi i torturave dhe krimit komunist të bëhet pjesë e peligrinazheve që të gjithë të njihen me krimet komuniste.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pas sulmit në Strasburg, edhe Italia forcon masat e sigurisë

Globi

Pas sulmit në Strasburg, edhe Italia forcon masat e sigurisë

Pas atentatit terrorist në Strasburg, Italia ka përshpejtuar aktivizimin e planit special të sigurisë i parashikuar për festat e fundvitit.  Ministria e Brendshme Italiane ka mbledhur me urgjencë Komitetin e Analizës...

Ambasada amerikane: Tranzicioni i FSK-së, e drejtë sovrane e Kosovës

Bota Shqiptare

Ambasada amerikane: Tranzicioni i FSK-së, e drejtë sovrane e Kosovës

Ambasada amerikane në Kosovë ka konfirmuar edhe një herë mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, në siç ka thënë forcë me mandat për...

Postimi prekës i Haradinajt: Plak, u ba ushtria

Bota Shqiptare

Postimi prekës i Haradinajt: Plak, u ba ushtria

Pas 17 shkurtit, ditës së Pavarësisë së Kosovës, 14 dhjetori do të jetë ndoshta data e dytë zyrtare me më shumë peshë në shtetin e dytë të shqiptarëve në Europë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!