Si të ngrohemi në dimër pa shpenzuar?

E mërkurë, 14 November 2018 16:24

Në qoftë se  gjate ditës dielli mund të na ngrohte paksa, në mbrëmje e kuptojmë se ka ardhur i ftohti. Të gjithëve na shkon mendja për një supë apo për një çokollatë të nxehtë.

Mos ka ardhur koha të ndezim edhe një ngrohës? Për të gjithë ata që duan të kursejnë, ja disa këshilla.

1. Mbrojini këmbët dhe kokën

Vishni çorape të trasha dhe vendosni kapelë.

2. Shmangni veshjet sintetike

Ato do ju djersitin dhe do e keni ftohtë sapo të dilni jashtë.

3. Konsumoni produkte kalorike

Proteinat dhe produktet që përmbajnë niseshte e ndihmojnë trupin të prodhojë ngrohtësi.

4. Preferoni pijet e nxehta

Çaj, kafe, supë apo çokollatë, kënaqeni veten dhe qëndroni ngrohtë.

5. Natën, shishja me ujë është mikesha më e mirë

Uji i ngrohtë do ju ngrohë dhe do ju mundësoje një gjumë të mirë.

6. Përfitoni nga dielli

Kur bën kohe e mire dhe kur dielli ndriçon, përfitoni për të hapur grilat dhe perdet.

7. Mbrojini dritaret

Kur koha është e keqe mirë është të vendosni një palë perde të trasha.

8. Mbyllini dyert

Kjo do ju ruajë një ambient të ngrohtë.

9. Tapeti është jeta

Jo vetëm nëpër dhoma, por edhe në tualet duhet të vendosni copa të përshtatshme tapeti që këmbët tuaja të jenë sa më të ngrohta.

Përveç të tjerat tapeti ngroh edhe gjithë ambientin.

Modifikuar më E mërkurë, 14 November 2018 16:25

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pas sulmit në Strasburg, edhe Italia forcon masat e sigurisë

Globi

Pas sulmit në Strasburg, edhe Italia forcon masat e sigurisë

Pas atentatit terrorist në Strasburg, Italia ka përshpejtuar aktivizimin e planit special të sigurisë i parashikuar për festat e fundvitit.  Ministria e Brendshme Italiane ka mbledhur me urgjencë Komitetin e Analizës...

Ambasada amerikane: Tranzicioni i FSK-së, e drejtë sovrane e Kosovës

Bota Shqiptare

Ambasada amerikane: Tranzicioni i FSK-së, e drejtë sovrane e Kosovës

Ambasada amerikane në Kosovë ka konfirmuar edhe një herë mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, në siç ka thënë forcë me mandat për...

Postimi prekës i Haradinajt: Plak, u ba ushtria

Bota Shqiptare

Postimi prekës i Haradinajt: Plak, u ba ushtria

Pas 17 shkurtit, ditës së Pavarësisë së Kosovës, 14 dhjetori do të jetë ndoshta data e dytë zyrtare me më shumë peshë në shtetin e dytë të shqiptarëve në Europë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!