Njollat e bardha në lëkurë – Shenjat e mungesës së vitaminave në organizëm

Hënë, 22 October 2018 09:15

Njollat e bardha në lëkurë ndryshe quhen Vitiligo. Ky problem shëndetësor shfaqet në çdo pjesë të trupit.

Një karakteristikë e këtyre njollave është se janë simetrike.

Pra nëse këto njolla dalin në një pjesë të trupit, atëherë kanë për t’u shfaqur dhe në anën tjetër po njësoj.

Më poshtë do të mësoni nga AgroWeb.org shkaqet përse shfaqen dhe produktet që duhet të konsumoni për të marrë vitaminat e nevojshme në trup.

Shkaqet e shfaqjes së njollave në lëkurë
Shkaku kryesor i shfaqjes së këtyre njollave është mos funksionimi i duhur i melaninës.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org qelizat e lëkurës nuk arrijnë të prodhojnë melaninën dhe si pasojë në atë zonë shfaqet një zonë më e bardhë se pigmenti tjetër i lëkurës.

Këto zona janë shumë të ndjeshme ndaj diellit, pasi nuk kanë nivelin e duhur të melaninës për t’u mbrojtur.

Gjithashtu konsiderohet si një sëmundje e imunitetit, ku trupi formon anti-trupa që luftojnë vet qelizat e lëkurës që prodhojnë melaninën.

Ndaj dhe formohen zona të bardha në lëkurë.

Shkaku më i përhapur i njollave të bardha është mungesa e vitaminës B12, gjë që shkakton aneminë dhe ndjeshmërinë ndaj rrezeve të diellit.

Trajtimet dhe produktet që duhet të konusmoni
Nëse ju merrni sasinë e duhur të vitaminave B, atëherë ju eliminoni probleme si mos-tretja, si dhe reduktoni njollat e bardha në lëkurë.

Ushqimet e pasura me këtë vitaminë janë të shumta, dhe mund të përfshihen lehtësisht në dietën tuaj.

Vezët, frutat e thata, bizelet, brokoli etj janë disa nga ushqimet me përqindjen më të lartë të vitaminave B.

Stresi është një armik i organizmit, nëse ju e ulni nivelin e tij, trupi juaj do të fillojë të funksionoj në mënyrën e duhur.

Ushqimet e pasura me Omega-3 ndihmojnë në uljen e niveleve të stresit, duke ulur përhapjen e njollave të bardha.

Një arsye tjetër e shfaqjes së njollave të bardha është tretja e keqe.

Duke stabilizuar aciditetin e stomakun përmes ushqimeve si spinaqi, ullinjtë e zinj, limoni, ju arrini të normalizoni tretjen e di pasojë shfaqjen e njollave të bardha.

Fiqtë dhe arrat janë ushqimet kryesore në zhdukjen e njollave të bardha.

Prandaj AgroWeb.org ju këshillon që këto dy fruta t’i konsumoni sa më shpesh.

Një kurë tjetër natyrore për të eliminuar njollat e bardha, është lëngu i kastravecit me xhinxher.

Nëse ju e konsumoni për tre javë, do të shikoni menjëherë rezultat.

Reduktoni ekspozimin ndaj diellit
Rrezet e forta të diellit janë një rrezik që kushdo duhet të mbrohet gjatë stinës së verës.

Personat që kanë njolla të bardha duhet të mundohen që t’i ekspozojnë sa më pak në diell.

Përdorimi i kremrave mbrojtës është një detyrim, që këto njolla të mos përkeqësojnë shëndetin e lëkurës, duke shkaktuar dhe sëmundje më të rënda./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

George Clooney drejt divorcit? Bashkëshortja e tij ka marrë fëmijët dhe është larguar

Show-biz

George Clooney drejt divorcit? Bashkëshortja e tij ka marrë fëmijët dhe është larguar

Martesa e tyre katërvjeçare konsiderohet të jetë një nga më të qëndrushmet në showbiz. Por dje, raportet e bujshme pohuan se George dhe Amal Clooney janë në shkëmbinj. Martesa e tyre...

'Karteli kriminal i stomatologëve’

Aktualitet

'Karteli kriminal i stomatologëve’

Prej fillimit të 2019-s, klinikat dentare në vend janë të detyruara që të bazohen në listën e re me çmimet dysheme për shërbimet bazë që ofrojnë. Për një mbushje dhëmbi...

Paskemi dasmë: Martohen Fero dhe Arbenita Ismajli

Show-biz

Paskemi dasmë: Martohen Fero dhe Arbenita Ismajli

Disa javë më parë, reperi Fero dhe modelja Arbenita Ismajli u bënë kryefjala e mediave dhe çifti më i komentuar në rrjete sociale. Dedikimet e ëmbla për njëri-tjetrin e më...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!