Lojërat e fatit u tatuan më pak se ushqimet

Premte, 19 October 2018 22:26

Aktivisti i shoqërisë civile Besjan Pesha i ftuar në "Ekopolitikë" në Ora News tha se qeveria duhet ta mbyllë plotësisht aktivitetin e basteve edhe online, në të kundërt sipas tij, po transferohet i gjithë kapitalit dhe një kompani të vetme. Gazetari Fatos Çoçoli tha se lojërat e fatit janë tatuar më pak se ushqimet.

Pjesë nga biseda:

Çoçoli: Ju lejuat që një aktivitet shumë fitimprurës, ta tatonit më pak se ushqimet. 15% që i lejuar me ndryshimin e ligjit. Mos më thuaj mea-culpa

Pesha: Ne kemi dyshime të arsyeshme bazuar në mënyrën se si qeveria vepron, është thjesht trasnferim kapitali nga kompanitë aktuale tek një kompani off-shore. Për këtë arsye e kemi sprovuar Parlamentin dhe zt.Braçe që të tregohen të sinqertë përpara shqiptarëve, atëherë të eliminojnë edhe bastet online, që të na bindin që nuk është një aferë korruptive. Do të na kthehet në bindje, nëse Komisioni i Ekonomisë do të na kthejë propozimin, që kjo është aferë korruëtive. Është një favorizim i qartë sepse kemi edhe precedentë të tjerë. Sfida mbetet që të veprojnë dhe të ndalojnë edhe bastet online. Frika këtu është pastaj që i gjithë aktiviteti të kthehet në ilegal. Po kur ta transferojmë në online, por kur do të jetë i paligjshëm, do të fuqizohet krimi i organizuar. Sigurisht krimi i organizuar ka për të përfituar nga kjo.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Lufta është paqe. Liria është skllavëri. Injoranca është fuqi”!

Kulturë

“Lufta është paqe. Liria është skllavëri. Injoranca është fuqi”!

Megjithëse George Orwell ka shkruar vetëm gjashtë romane, vepra e tij i ka dhënë një vend të merituar në majë të listave të shkrimtarëve më të mirë. Ndikimi i tij...

Rrugëtimi 100 vjeçar pas vdekjes, i Ismail Qemalit

Kulturë

Rrugëtimi 100 vjeçar pas vdekjes, i Ismail Qemalit

Në përkujtim të 100-vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit, Muzeu Historik Kombëtar do të organizojë një tryezë shkencore dhe do të hapë ekspozitën me titull “Rrugëtim – Ismail Qemali ndër...

George Clooney drejt divorcit? Bashkëshortja e tij ka marrë fëmijët dhe është larguar

Show-biz

George Clooney drejt divorcit? Bashkëshortja e tij ka marrë fëmijët dhe është larguar

Martesa e tyre katërvjeçare konsiderohet të jetë një nga më të qëndrushmet në showbiz. Por dje, raportet e bujshme pohuan se George dhe Amal Clooney janë në shkëmbinj. Martesa e tyre...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!