Shtohen lindjet me operacion

Hënë, 15 October 2018 12:05

Ndër 5 bebe një vjen në jetë me operacion dhe jo me lindje natyrale. Sipas statistikave, nga viti 2000 deri më sot, lindjet çezariane janë trefishuar në nivel global. Të dhënat që janë publikuara në revistën ‘Lancet’, janë bazuar në studimet e kryera 169 vende të botës. Ka rezultuar se sot 35.3 % e lindjeve janë pikërisht me operacion, kundrejt 12 % që ishin para viteve 2000.

Vendet nordike janë ato që aplikojnë ende në limitet e duhura sipas mjekëve, në 10-15 % të rasteve, pikërisht siç vlerësohet nga mjekësia pra, kur nëna ose fëmija është në rrezik. Ndërsa vendet që kanë arritur në rreth 60 % janë Republika Domenikane, Brazili dhe Turqia.

Sipas mjekëve, shkaqet e kësaj tendence, ku lindja si proces natyral po mënjanohet gjithnjë e më tepër, janë disa. Shpesh mjekët e rinj tentojnë të evitojnë lindjet natyrale. Sipas njërit prej autorëve të studimit Gerard Visser, u duhet kushtuar më tepër vëmendje grave që lindjen natyrale ta përjetojnë pa frikë dhe të kenë më tepër mbështetje mjekësore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Sport

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Skocia e ka mbyllur 2-0 përballjen në Loro Boriçi përballë Shqipërisë. Në minutën e 45’ ishte Fletcher ai i cili mposhti nga pika e bardhë e penalltisë portierin.

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Sport

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Përfaqësuesja kosovare e futbollit dominoi totalisht në transfertën e mbyllur 0-5 në Valeta kundër Maltës, në një ndeshje që i dha 3 pikë të rëndësishme në Ligën e Kombeve. Përballja në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!