Nga dielli në shi... moti sëmurë shqiptarët

E Enjte, 11 October 2018 16:39

Edhe pse surprizat e fillim Tetorit do t’i lënë vendin një moti të qëndrueshëm, luhatjet e temperaturës do të mbeten të theksuara në mëngjes dhe në mbrëmje.

“10 ditshi i dytë i Tetorit do të jetë i qëndrueshëm. Mëngjes i freskët, në drekë vapë dhe në darkë temperaturat bien”, tha meteorologia Lajda Porja.

“Po luhatjet e temperaturës kryesisht  në mëngjes dhe në mbrëmje favorizojnë sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes.”

Doktoresha Silvana Bala, e cilëson një periudhë delikate për rrugët respiratore. Vetëm ditët e fundit ka pasur edhe një rritje të numrit të rasteve të paraqitura në urgjencën e spitalit Shefqet Ndroqi.

“Numri i urgjencave kanë variuar nga 10 deri në 15 shtrime që janë bërë në spitalin tonë. Këto kanë qenë bronkopneumoni, pneumoni, asma ose infeksione dytësore tek të sëmurët kronikë.”

Doktoresha këshillon që në këtë periudhë të mos neglizhohen situatat gripale

“Lëngjet e ngrohta, të përdoret simptomatik antigripal pasi mund të komplikohet në një bronkit, por edhe në një pneumoni.”

Kujdes sipas mjekes duhet patur edhe ndaj përdorimit të kondicionerit./Klan

Modifikuar më E Enjte, 11 October 2018 18:41

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nxënësit e shkollës "At Gjon Karma" bojkotojnë mësimin

Aktualitet

Nxënësit e shkollës "At Gjon Karma" bojkotojnë mësimin

Nxënësit e Shkollës së Mesme "At Gjon Karma" në Gur të Zi në Shkodër sot kanë bojkotuar orën e parë të mësimit. Shkak për bojkotimin e mësimit është bërë mungesave e...

Zbulohet varri antik në Egjipt

Globi

Zbulohet varri antik në Egjipt

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr antik më shumë se 4,400-vjeçar në kompleksin e piramidave të Sakaras. Varri privat, rreth 10 metra i gjatë dhe 3 metra i lartë, mendohet se...

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Aktualitet

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto ka vendosur mos t’ia lërë harresës arrestimin dhe mbajtjen në paraburgim më tepër se një vit.   Përmes një padie civile, ish zyrtari i larte...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!