Dollari bie edhe në Shqipëri – Prek nivelin më të ulët gjatë muajit, ndjek tregjet globale

E Enjte, 11 October 2018 15:06

Tërmeti në tregjet globale gjatë 24 orëve të fundit ka pasur impakt domethënës edhe në vendin tonë. Dollari amerikan është zhvlerësuar ndjeshëm kundrejt lekut, duke zbritur në 108.15 pikë, që është edhe niveli më i ulët që prej fundit të Shtatorit.

Dollari preku kulmin gjatë këtij viti më datën 15 Gusht, në 110.5 lekë. Rënia e dollarit amerikan në tregun vendas është reflektuar edhe në tregun e naftës me shumicë në vend.

Ndërkohë, monedha e përbashkët europiane është regjistruar në nivele të pandryshuara në krahasim me sesionin e kaluar, por duke vazhduar qëndresën pranë nivelit më të ulët që prej fillim Qershorit të këtij viti.

Por, ndërkohë që ecuria e euros në tregun vendas nuk ka ndikim nga tregjet e jashtme, ecuria e dollarit amerikan është mjaft e ndjeshme ndaj ecurisë së tregjeve globale.

Paçka se të dhënat flasin për një tendencë të qartë në rënie të dy valutave kryesore, ecuria në vijim është e pamundur të parashikohet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BMW tërheq nga tregu 1.6 milion automjete

Teknologji

BMW tërheq nga tregu 1.6 milion automjete

Për shkak të rrjedhjes së ftohësit, kompania gjermane prestigjioze e veturave – BMW, do të tërheqë nga tregu 1.6 milion automjete në mbarë botën. Nga BMW u njoftua se rrjedhja nga...

"Babi do arkëtojë 500 mijë euro", përgjimet për anëtarin e rrjetit të drogës Hajri Seferi

Aktualitet

"Babi do arkëtojë 500 mijë euro", përgjimet për anëtarin e rrjetit të drogës Hajri Seferi

Në dosjen voluminoze të Prokurorisë për grupet kriminale në vend të goditura nga operacioni "Volvo 4", rezulton që shtetasi Hajri Seferi, ndërmjetës midis grupit kriminal të "Avdylajve" në Shijak dhe...

Hamburgun e kap mallkimi i Mavrajt, e pëson edhe trajneri

Sport

Hamburgun e kap mallkimi i Mavrajt, e pëson edhe trajneri

Hamburgu nuk po kalon një moment të mirë as në Bundesligën 2, duke qenë se rezultatet janë zhgënjyese dhe në klub ka hyrë frika e nj dështimi të mundshëm nga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!