Italia mbyll edhe aeroportet?! Paralajmërimi i Salvinit: Do bëjmë ashtu siç kemi bërë me portet

Diel, 07 October 2018 15:07

“Nëse ndokush në Berlin ose Bruksel mendon të shkarkojë në Itali dhjetëra emigrantë me fluturime charter të paautorizuara, ta dijë se nuk do të ketë asnjë aeroport të disponueshëm. Do i mbyllim aeroportet ashtu sikurse kemi mbyllur edhe portet”.

Ka qenë kjo deklarata e ministrit të Brendshëm Italian Mateo Salvini, ndërsa i referohej paktit komunitar për pritjen e emigrantëve dhe lajmeve se qeveria gjermane po planifikon të nisë nga java e ardhshme planin e rikthimeve kolektive në Itali.

Sipas shtypit italian, janë parashikuar dy fluturim në muaj për këtë qëllim ndërkohë që në Gjermani janë rreth 40 mijë emigrant që kanë hyrë në Europë përmes Italisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FRESH dhe policia në aksion për të mposhtur protestën e studentëve në Gjirokastër

Aktualitet

FRESH dhe policia në aksion për të mposhtur protestën e studentëve në Gjirokastër

Studentët në Gjirokastër janë në ditën e tyre të dytë të protestës për plotësimin e kërkesave të tyre. Por megjithatë ata kanë hasur vështirësi për t’u organizuar. Së pari ishte policia...

Ambasadori amerikan: Qeveria t'i ndëshkojë zyrtarët e korruptuar

Globi

Ambasadori amerikan: Qeveria t'i ndëshkojë zyrtarët e korruptuar

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett, ka folur sot për çështjen e luftimit të korrupsionit, ndërsa ka thënë se nuk janë të mjaftueshme ligjet nëse ato nuk...

Një specie e re dinozauri zbulohet në Australi

Bota Shqiptare

Një specie e re dinozauri zbulohet në Australi

Një specie e re dinozauri u zbulua në Australi, saktësisht dy fragmente të nofullës, për here të parë në gati një shekull. Dinosauri i ri australian, i quajtur Weewarrasaurus pobeni, ishte...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!