Regjisori bën paralajmërimin për zhdukjen e kulturës në Shqipëri

E mërkurë, 11 July 2018 22:13

Regjisori Kastrio Çipi i është bashkuar ditën e sotme protestës së artistëve e cila po vazhdon që prej një kohe të gjatë si një qëndresë e vetme për mosprishjen e Teatrit Kombëtar.

Në fjalën e tij Çipi theksoi se Teatri është thuajse inekzistent po ashtu edhe bibliotekat dhe kinematë sepse kjo është një strategji për të zhdukur kulturën në vend.

“Ne kemi teatro që funksionojnë si kombëtare po japin shfaqje vetëm në Tiranë. Teatri është kthyer pothuajse inekzistent. Kjo gjë ka filluar në fillim që nga kinematë. Kjo situatë është dhe me bibliotekat, kemi pasur në Tiranë në çdo lagje bibliotekë, brezi i im e kujton kohën kur lexonin me zell të madh. Ka një strategji për të zhdukur kulturën në këtë vend. Kjo është një strategji shumë e mirë dhe shumë e strukturuar. Sot artistët nuk kanë të drejtë fjalë në kulturë dhe buxhetet kanë ardhur duke u ulur”- u shpreh Çipi.

Më tej Çipi u shpreh se kjo betejë e nisur nga artistët duhet çuar në fund me përpkrahjen e qytetarëve duku u bërë thirrje që të bashkohen të shumtë në numër në mbështetje të kauzës.

“Unë mendoj se artistët që e kanë nisur këtë beteje, dhe mund ta çojnë në fund me përkrahjen tuaj. Nuk mund të mbyllet kjo betejë vetëm me ndërtesën, duhen zgjidhur të gjitha problemet. Arti dhe kultura duhet të jetë në fokus dhe duhet të ketë një buxhet dinjitoz.Buxheti i artit dhe të kulturës duhet të katërfishohet, po na shemben kishat”- tha ai.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!