Lëvizja e radhës e artistëve, ku do marshojnë nesër

E mërkurë, 11 July 2018 21:59

Artistë dhe qytetarë, që prej muajsh kanë ngritur zërin kundër shëmbjes së Teatrit Kombëtar, do të marshojnë në mënyrë paqësore nesër për të kërkuar tërheqjen nga ligji dhe mbrojtjen e godinës së teatrit.

Nesër, e enjte, datë 12 korrik, në orën 18:30, marshimi do të nisë tek sheshi i Teatrit, për të marshuar më pas drejt Kryeministrisë dhe Presidencës.

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, që prej muajsh ka organizuar takime, dëgjesa e protesta në mbrojtje të pronës publike dhe trashëgimisë kultorore, shkruan se protesta e nesërme vlen “për t’I kujtuar r grushtit të vogël të njerëzve me pushtet se në Shqipëri ka ende njerëz të lirë”.

Megjithëse shumica socialiste, një javë më parë, e miratoi ligjin që lejon prishjen e godinës së teatrit dhe ndërtimin e një teatri të ri bashkë me gjashtë kulla nga kompania Fusha shpk, artistët e qytetarët do të vazhdojnë t’i kërkojnë Kryeministri Rama të tërhiqet nga ky ligj që, në shkelje të ligjit, i jep pronën publike një prej oligarkëve të vendit.

Aleanca po ashtu i kërkon presidentit Ilir Meta të mos e dekretojë ligjin dhe të bashkohet me artistët e qytetarët në mbrojtje të Teatrit Kombëtar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të rinjtë në Kosovë rrezikojnë nga radikalizmi në lojrat online

Bota Shqiptare

Të rinjtë në Kosovë rrezikojnë nga radikalizmi në lojrat online

Egzoni dhe Rajmondi, njëri 17 tjetri 19-vjeçar luajnë me orë të tëra lojëra përmes internetit. Ata gjatë kësaj kohe bisedojnë me lojtarë të tjerë nga e gjithë bota përmes mundësisë...

Presidenti Trump kthehet në OKB një vit pas fjalimit për Korenë e Veriut

Globi

Presidenti Trump kthehet në OKB një vit pas fjalimit për Korenë e Veriut

Presidenti Donald Trump shkon të hënën në Kombet e Bashkuara për të marrë pjesë në takimet e përvitshme të udhëheqësve botërorë. Nga luftrat, tek ndryshimet e klimës, tek uria dhe...

Skënderbeu-Tirana/ Zhbllokohet supersfida, bardheblutë në avantazh

Sport

Skënderbeu-Tirana/ Zhbllokohet supersfida, bardheblutë në avantazh

Po luhet në Korçë supersfida mes Skënderbeut dhe Tiranës. Që të dy skuadrat vijnë në këtë përballje me fitore. Bardhekuqtë e Orges Shehit mposhtën Flamurtarin me rezultatin 0-2, ndërsa kryeqytetasit...