Shembja e Teatrit Kombëtar, artistët i nisin letër Federica Mogherinit

E mërkurë, 11 July 2018 17:18

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u dërgoi këtë martë një letër zyrtarëve evropianë Johannes Hahn, Federica Mogherini dhe Romana Vlahutin, ku kundërshtohet juridikisht projektligji i miratuar të enjten e kaluar në parlament për çështjen e teatrit. Sipas artistëve ky ligj shkel parimin kushtetues të “Barazisë përpara ligjit” përcaktuar në Nenin 18 të Kushtetutës. Së dyti, me këtë ligj shkelet parimi i sanksionuar në nenin 4 pika 1 të Kushtetutës: “E drejta përbën bazën dhe kufijtë e veprimtarisë së shtetit”.

Së treti, kjo formë veprimtarie ekonomike e parashikuar kështu në këtë ligj, vjen në kundërshtim me standardet e Bashkimit Europian, dhe konkretisht me Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit.

“Letra është një kërkesë shqyrtim nga Aleanca për Mbrojtjen e TK, drejtuar bashkimit evropian nëpërmjet ambasadores Vlahutin. Ne bëjmë një shqyrtim juridik se si ligji i kaluar në parlament të enjten e kaluar është krejtësisht në kundërshtim nga ana juridike me marrëveshjen stabilizim asocimit. Pritshmeritë i kemi shumë të larta, sepse edhe BE duhet patjetër të mbajë një qëndrim ndaj një qeverie dhe mazhornace i cili është në kundërshtim me atë që ata kanë rënë dakord”, u shpreh aktori Neritan Licaj.

Nëse do të lejohej ky precedent në fushën e ligjbërjes atëherë çdo mazhorancë do të miratonte ligje personale pa kufi dhe nuk do të mbante asnjë përgjegjësi në lidhje me abuzimet, pasi do të justifikohej pas kartonave të parlamentit, thuhet në letër.

“Pritshmeritë i kemi shumë të larta, sepse edhe BE duhet patjetër të mbajë një qëndrim ndaj një qeverie dhe mazhornace, e cila është në kundërshtim me atë që ata kanë rënë dakord. Patët ndonjë reagim apo prisni? Jo, thjesht ne e protokolluam, e dërguam dhe jemi në pritje”, deklaroi Liçaj.

Edhe njëherë artistë ju bëjnë thirrje qytetarëv t’ju bashkohen në marshimin e pasdites së të enjtes drejt kryeministrisë dhe presidencës.
“Pra ne nesër festojmë, në mënyrën më demokratike dhe më civile të mundhsme. Faleminderit!”, tha Licaj./t.ch

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Surpriza nga Kate Middleton, para sa të martohej me princin ai kishte një super pasuri

Show-biz

Surpriza nga Kate Middleton, para sa të martohej me princin ai kishte një super pasuri

Është e lehtë të mendosh se Kate Middleton përpara se të martohej me princin William jetonte si një mbretëreshë, por në fakt nuk është fiks kështu. Si Dukesha e Cambridge, Kate...

VIDEO / Barcelona-Girona 1-0, Lionel Messi nuk ndalet

Sport

VIDEO / Barcelona-Girona 1-0, Lionel Messi nuk ndalet

Lionel Messi shënon golin e avantazhit për Barcelona në minutën e 19. 1-0 udhëheqin blaugranat ndaj Girona në Camp Nou.

Goditën barbarisht 55-vjeçaren, arrestohet njëri prej autorëve në Durrës

Aktualitet

Goditën barbarisht 55-vjeçaren, arrestohet njëri prej autorëve në Durrës

Policia në Durrës ka arrestuar 28-vjeçarin Admir Koleci, banues në Manëz pasi së bashku me dy të tjerë plagosi me mjete të forta 55-vjeçaren Qesfere Koleci për shkaqe pronësie. Ndërkohë ende...